Švadlenka č.5, str. 20 (únor 2008)
"Scrap quilt" můžeme definovat jako quilt ušitý z nastřádaných starých i nových látek. Počet použitých látek se pohybuje od několika desítek po několik stovek. Zvláštní a jedinečnou odnoží quiltů šitých z odstřižků je "charm quilt", kde každá látka je použitá pouze jednou. Počet použitých látek se pak pohybuje kolem tisíce.
Pokud nejste úplné začátečnice, jistě se vám doma pomalu, ale jistě plní skříně, police a krabice zbytky látek z úspěšně dokončených projektů nebo látkami zakoupenými prostě proto, že jste jim nemohli odolat, anebo takovými, které jste naopak koupili omylem a už pro vás ztratily svoji přitažlivost. Právě ty posledně jmenované mohou nyní přijít ke slovu. Quilty ze scrapů jsou totiž krásné pouze tehdy, když máme k dispozici velkou rozmanitost látek a vzorů, které svým novým seskupením vytvářejí překvapivé výsledky. Quilty ze scrapů jsou však především praktické a ekonomické. Umožňují nejen využití veškerých zbytků, ale v neposlední řadě pomáhají uvolnit místo pro nákup látek nových!
Je mnoho cest, které vedou k hromadění vhodných látek: nejpřirozenější cestou je zpracování každé látky "až do konce", tj. po využití pro původní projekt zbytek nařezat podle jednoho z dále uvedených scrapových principů. Nejmenší zbytky si můžete schovat pro aplikace nebo šití na papír, kde se dají zužitkovat i opravdu velmi malé kousky. Látky si můžete vyměňovat s přítelkyněmi, případně kupovat výhodné balíčky zbytků. Použít lze staré oděvy z bavlny, kdy limitovaný počet vhodných kousků látky je výhodně použitelný právě pro scrapový výrobek, ale málokdy pro nový projekt. Nezanedbatelným zdrojem pro scrapy jsou i second-handové obchody.
Existuje několik způsobů: nejzákladnější a nejobvyklejší respektuje barevnou návaznost a potisk. Třídit můžete tedy:
Nespornou výhodou předzpracování scrapů je především to, že zbytky látek ukládáme již v určitém tvaru připraveném k okamžitému použití. Protože průběžnou přípravu, tj. řezání a stříhání látek provádíme postupně v návaznosti na právě dokončené jiné projekty, po čase máme k dispozici najednou až několik set kousků zvoleného tvaru, které můžeme začít podle vybraného vzoru ihned skládat. Pouze v případě potřeby můžeme použít další "jednotící" látku.
Bez ohledu na to, jaký zvolíme tvar dílků v budoucím novém výrobku, tj. jaké tvary budeme řezat do zásoby ze zbytků našich látek (trojúhelníky, obdélníky, čtverce, pruhy), naším prvním kritériem bude rozdělení na skupinu látek tmavých a světlých. Druhou zásadou bude důsledné zařazení jedné látky do určité skupiny (světlé nebo tmavé) po celou dobu projektu.
Z definice scrapu vyplývá, že nemůžete nalézt dva úplně identické scrapové quilty. Proto jsou tak oblíbené, a proto u nich existuje tolik vzorových (barevných) variací. Principem vytváření vzorů (primárních i sekundárních u větších výrobků) je střídání světlých a tmavých ploch, kde každá z nich je vlastně vytvořena "světlými" a "tmavými" dílky různých odstínů a vzorů. Typickým příkladem sekundárního vzoru je srub se základním úhlopříčně děleným blokem na světlou a tmavou část. Hotové bloky však mohou být řazeny téměř nekonečným množstvím způsobů tak, že vytvářejí sekundární vzor. Celek pak působí jako světlo-tmavá kompozice.
Jak již bylo řečeno, nejjednoduššími tvary, které umožňují obrovské množství variací, jsou trojúhelníky, čtverce a obdélníky. Jsou to tvary, které známe ze základních patchworkových bloků jako je Nine-patch, Mořské vlny, Bouře na moři nebo Kaleidoskop. Použitím scrapů získávají na kráse a variabilitě.
Konkrétně to tedy znamená, že v barevném návrhu místo látky X (např. tmavě modrá v základním popisu použitého vzoru) používáme celou škálu určité barevné hodnoty - v našem případě např. deset druhů tmavě modrých odstřižků místo jediné tmavě modré). Návody na scrapové quilty proto velmi často pracují nikoliv s barevným zadáním, ale s barevnou hodnotou látek: látky světlé-střední-tmavé.
Zkuste si tedy pro začátek řezat obdélníčky velikosti 4 x 8cm (s přídavkem na šev 5,5 x 9,5cm) a až jich budete mít v krabici od bot takových 750 - 1000 kusů, začněte si s nimi hrát a sešívat je do bloků o počtu buď 3 nebo 8 nebo 18 kusů a nezapomeňte střídat látky světlé a tmavé tak, abyste vytvářeli zajímavé vzory. Příklady naleznete v níže uvedených publikacích nebo na kurzech pořádaných Bellus-Gallery.
Podle lekce Jany Štěrbové "Scrap - patchwork z odstřižků", publikací Judy Turner and Margaret Rolfe "Successful Scrap Quilts" a Judy Florence "Scrap Quilts and How to Make Them" zpracovala Jana Lálová.